Teslimat Bilgileri

Kargo ve Teslimat

Hangi kargo firmaları ile çalışıyoruz?

sanspor.com lojistik olarak alanında uzman taşıma firmalarından  Aras Kargo ile çalışmaktadır. Sipariş verirken kargo seçimi ekranında Aras Kargo seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Siparişleriniz kısa sürede ilgili firmaya teslim edilip, paketleriniz adresinize sevk edilecektir. 

Kargo ücreti ne kadar? 

sanspor.com, farklı ürün kategorilerine göre kargo uygulaması yapabilecek teknik altyapıya sahiptir. Örnek verecek olursak bir buzdolabının kargo ücretini hacim (desi) hesabı üzerinden yapılıyorken, bir laptop veya fotoğraf makinesi için ürün bazlı hesaplama uygulamaktayız. Belirlenen bazı kampanyalı ürünlerde ise 'ücretsiz kargo' ibaresi görülebilecektir. 

Yüksek hacimli ürünlerde tek bir sepette olsa bile ürünler ayrı ayrı hesaplanmaktadır. Örneğin bir buzdolabı ve bir bulaşık makinesini tek sepetten sipariş etmiş olsanız bile, iki ürünün de yüksek hacimli ürün olması sebebi ile tek paket haline getirilemeyeceği için tek sepet avantajından yararlanamazsınız.

Küçük çaplı ürünlerde ise bu durum tam tersine ürünleri tek paket haline getirebileceğimiz için ayrı ayrı kargo ücreti ödemek zorunda kalmazsınız. Örneğin bir laptop, bir fotoğraf makinesi ve bir cep telefonu sipariş ettiğinizde, bu 3 ürünü tek paket haline getiribileceğimiz için paket içerisindeki en yüksek hacimli ürünün kargo ücretini ödemeniz gerekmektedir. Diğer ürünlere ise aynı paket içerisinde olduğu için kargo ücreti ödemek zorunda kalmazsınız. Örnek üzerinden gidecek olursak, yalnıcza laptop için kargo ücreti ödersiniz, fotoğraf makinesi ve cep telefonu ise aynı paket içerisinde gönderilir ve ekstra ücret ödemezsiniz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, yüksek hacimli ürünlerde ise tek paket haline getiremediğimizden dolayı malesef bu avantajdan yararlanamamaktasınız.

Dilediğiniz ürün hakkında bilgi almak için müşteri servisimizi doğrudan arayarak yada destek@sanspor.com adresine e-posta yoluyla ulaşabilirsiniz. Hem ilgilendiğiniz ürün hakkında hem de kargo ücreti hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Gönderim Alanımız

Türkiye sınırları içinde lojistik firmamızın belirlediği dağıtım bölgeleri geçerli olmak koşuluyla her yer kapsamaktadır.

Yurtdışına Teslimat

sanspor.com aracılığıyla verilen siparişlerin teslimatı, şimdilik yalnızca Türkiye sınırları içerisinde yapılmaktadır.

Teslimat Süresi

Normal şartlar altında, siparişiniz kargoya verildikten 24 saat içinde adresinizde ulaşmaktadır. Bazı mesafelerde kargo firmasının bulunduğunuz il ve ilçeye taahhüt ettiği teslim süresine göre değişmekle birlikte siparişiniz adresinize ulaşması 48 yada 72 saat sürebilmektedir. 

Siparişiniz kargoya verildikten sonra belirtilen süre aralıklarında adresinize ulaşmaz ise, destek@sanspor.com adresine durumunuzu bildiren bir e-posta göndermeniz halinde gönderiniz ile ivedilik ile ilgilenilecek olup, en kısa süre içerisinde adresinize ulaştırılacaktır.

Teslimat Saat Aralığı

Siparişiniz Aras Kargo tarafından (09.00 – 18.00) mesai saatleri içerisinde (Hafta içi ve Cumartesi) belirtmiş olduğunuz teslimat adresine gönderilmektedir. Siparişinizi dağıtıma çıkaran kargo şubesinin dağıtım yoğunluğuna göre adresinize ulaşım saati net olarak belirlenememektedir.

Teslimat Adresini Değiştirme

Siparişinizin ne durumda olduğunu kontrol etmek için ana sayfanızda yer alan hesabım sekmesinden ilgili siparişi kontrol edebilirsiniz. Eğer siparişiniz siparişiniz hazırlanıyor  konumunda ise teslimat adresinizi değiştirebilirsiniz. 

Yeni adresinizi iletmek için destek@sanspor.com adresine e-mail göndermelisiniz. Aksi takdirde ürününüz ilk olarak belirttiğiniz adrese gönderilecektir.

Siparişi Teslim Alacak Kişiyi Değiştirme

Siparişinizin durumunu kontrol etmek için ana sayfanızda yer alan hesabım sekmesinden ilgili siparişi kontrol edebilirsiniz. Eğer siparişiniz siparişiniz hazırlanıyor  konumunda ise teslim alacak kişiyi değiştirebilirsiniz. 

Yeni alıcı adını iletmek için destek@sanspor.com adresine e-mail gönderebilirsiniz.

Kargoya Verilmiş Sipariş İçin Adres Değişikliği

Kargoya teslim edilmiş siparişlerde teslimat adresi değişikliği yapılmamaktadır. Fakat mücbir sebepler oluştuğu durumlarda ise destek@sanspor.com adresine durumu belirten bir e-posta göndermeniz halinde, destek ekibimiz yardımcı olacaktır. Transfer durumundaki kargolarda yapılacak adres değişiklikleri kargonuzun size geç ulaşmasına sebep olacağı için teslimat süreniz ne kadar sorusu altında bulunduğumuz taahhütler dışında işlem göreceğinden dolayı yaşanabilecek gecikmeden firmamız ve iş ortağı kargo firması sorumlu tutulamaz.

Resmi ve Dini Tatil Günleri Teslimat

sanspor.comresmi ve Dini tatil günlerinde teslimat yapmamaktadır. Bu tip tatil süreçlerinin sonrasında oluşan yoğunluk sebebi ile sipariş teslimatlarınızda bazı aksamalar yaşanabilmektedir bu tip durumlar oluştuğunda anlayışlı davranmanız rica olunur.

Teslimat Adresinde Kişi Bulunamazsa

Kargo firması belirtmiş olduğunuz adrese siparişinizi teslim eder. Eğer adresinizde bulunamama gibi bir durum olursa paketinizi en yakın şubeden teslim alabileceğinizi bildiren bir not bırakılacaktır. 3 gün içerisinde paketinizi belirtilen şubeden almanız gerekmektedir, almamanız durumunda siparişiniz sanspor.com 'e iade edilecektir.

Yanlış Adrese Giden Kargo

Siparişiniz kargoya verildikten sonra teslimat adresinizde hiçbir değişiklik yapılmaksızın otomatik olarak kargo firmasının sistemine aktarılır ve gönderi işlemi bu doğrultuda devam eder. Teslimat şubeleri, kargo firması tarafından adresinize en yakın şubeye aktarılır. Dolayısıyla ürünün teslimatı için hangi şubeye verileceği sanspor.com 'e bağlı bir seçim değildir. 

Kargonuz eğer yanlış adrese ya da şubeye gönderilmişse, destek@sanspor.com adresine e-posta yoluyla bilgi verirseniz kargo firması tarafımızca bilgilendirilecektir ve yönlendirme işlemleri en kısa sürede yapılacaktır.

Fatura Gönderimi

Yasal olarak siparişinize ait faturayı paket üzerinde gönderme ve isim soy isim yazma zorunluluğu bulunmaktadır. Siparişleriniz için hazırladığımız faturalar ürün paketleri üzerinde bulunan şeffaf bir poşet içinde, görünür şekilde sizlere gönderilecektir.

Siparişinizin oluşturulması aşamasında faturanızın gönderim şekliyle ilgili size üç seçenek sunulur: 
1) Faturam siparişimle birlikte gönderilsin. 
2) Faturam, fatura adresime postayla gönderilsin. 


3) Faturam sadece e-posta ile gönderilsin.


İkinci seçeneği tercih etmeniz halinde, siparişiniz teslimat adresine sevk irsaliyesiyle gönderilecektir
. Faturanız ise; fatura adresinize postayla gönderilecektir. 


Not: Fatura ve teslimatınız aynı olduğu durumlarda 2. Seçeneği işaretlemeniz halinde fatura gönderimi siparişiniz ile birlikte yapılacaktır.

Siparişle Birlikte Teslim Edilmeyen Fatura

Her sipariş, faturasıyla birlikte kargoya verilmektedir. Resmi faturanız, siparişinizin yer aldığı kolinin içinde size ulaştırılacaktır. Herhangi bir nedenden ötürü, faturanız siparişinizle birlikte gelmediyse kargo yetkilisine fatura talebinizi tekrar iletmeniz gerekmektedir. Talep ettiğiniz halde size teslim edilmeyen faturalarınız için tutanak hazırlatmanız ve bu konuda bizi bilgilendirmeniz gerekmektedir. Böylece, en kısa zamanda faturanızın aslı ya da “aslı gibidir” kaşeli bir kopyasını adresinize gönderilecektir. 

Eğer doğrudan tedarikçi firmalardan gönderilen ürünleri sipariş ettiyseniz, bu ürünler size sadece sevk irsaliyesi ile sizlere ulaşacaktır. Teslimat sonrasında siparişinize ait faturanız tarafımızdan adresinize postayla gönderilecektir.

Teslimat Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

sanspor.com 'dan vermiş olduğunuz siparişler adresinize teslim edildiğinde, kargo teslim fişini imzaladıktan sonra kargo paketini açıp kontrol etmenizi rica ederiz. Paket içeriğinde herhangi bir yanlışlık varsa ya da ürünler hasar görmüş, deforme olmuş ise lütfen kargo görevlisine “Hasar Tespit Tutanağı” hazırlattırınız ve bu konuda bizimle iletişime geçiniz. 

Hasarlı, Darbeli, Kırık Gelen Kargo

Satışa sunduğumuz tüm ürünler, tedarikçi firmadan alınırken ve kargoya teslim edilmek üzere paketlenirken hasar kontrolünden geçer. Dolayısıyla, hiçbir ürünün hasarlı olarak gönderilme olasılığı yoktur. Buna rağmen televizyon, dizüstü bilgisayar gibi niteliği itibarıyla hassas ürünler için ise, taşıma sırasında düşürülmesi veya kargoya hatalı yüklenmesi nedeniyle hasar oluşabilir. 

Böyle bir durumda süreç şöyle işler: 

Siparişiniz kargo görevlisi tarafından adresinize ulaştırıldığında, ürünü teslim almadan önce mutlaka dış pakette hasar kontrolünü yapmalısınız ve herhangi bir hasar gördüğünüz anda “Hasar Tespit Tutanağı” hazırlatmalısınız.

  1. Kargo görevlisi “Hasar Tespit Tutanağı” hazırlarken kargo görevlisinin tutanağa yazdığı açıklamalara dikkat etmelisiniz. Örneğin; “Kolide hasar bulunmamaktadır. Ürün hasarlıdır.” gibi bir açıklama, ürünün taşınma sırasında zarar görmediği şeklinde yorumlanacaktır ve değişim talebiniz sırasında sorun yaşamanıza neden olacaktır.
  2. Hasarlı gelen ürünle ilgili tam ve doğru kelimelerle tutanak tutması için görevliyi uyarmalısınız. “Ürün teslim edildiğinde kontrol edildi ve hasarlı olduğu görüldü.” gibi bir açıklamanın yer aldığı tutanak, ürün iade işleminizi hızlandıracaktır.
  3. Siparişi teslim aldıktan sonra fark edeceğiniz bir hasar durumunda, ilgili kargo şubesiyle hemen iletişim kurmanız ve“Hasar Tespit Tutanağı” hazırlamalarını istemeniz gerekmektedir. Eğer kargo şubesi size bu konuda yardımcı olmazsa, en kısa sürede destek@sanspor.com adresine durumu e-posta ile bildirmeniz gerekmektedir.
  4. Sitemizden sipariş vermiş olduğunuz ürün beyaz eşya ise; doğrudan yetkili servisle iletişime geçip hasar raporu alabilirsiniz. Yetkili servis bu konuda size gerekli yönlendirmeyi yapacaktır.
  5. Hasar Tespit Tutanağı’yla birlikte hasarlı ürünü sanspor.com ’e gönderdiğinizde, ürün değişimi işlemleriniz hızlı bir şekilde tamamlanır ve size bu konuda bilgi verilir.


*Kargo tazmini konusunda sorun yaşamamanız için, hasarlı ürünü size teslimatı yapan kargo firması ile geri göndermelisiniz.

Kurulumu yetkili servislerce yapılacak olan beyaz eşya vb. yüksek hacimli ürün siparişlerinde kargo paketini açmamanız daha doğru olacaktır. Yetkili servisin kurulumu yaptıktan sonra bir sorun ortaya çıkarsa, servis raporu hazırlatmanız ve bize bildirmeniz önemle rica olunur.

Eksik Gelen Ürünler

sanspor.com 'de satışa sunulan ürünler, tedarikçi firmalardan orijinal kutularında gelir, hiç açılmadan paketleme yapılır ve kargoya teslim edilir. Ürünlerin sevkiyatında yaşanabilecek olası sorunlara karşı kargo paketleme ünitemizde her bir sipariş titizlik ile paketlenmekte ve faturadaki ürünler paketleme işleminden önce kontrolden geçmektedir. Ancak oluşabilecek hatalara karşı, teslimat sırasında kargo görevlisi yanınızda iken paketinizi açıp kontrol etmeniz gerektiğini önermekteyiz. Yapacağınız kontrol sonucunda ürün paket içeriğinde bir eksik ya da hata olduğu varsa, kargo görevlisine “Durum Tespit Tutanağı” hazırlatmalısınız. Bu işlemin sonrasında dilerseniz ürünü teslim alabilir ve sadece tutanakla bize başvurabilirsiniz. 

Eğer paket içeriğindeki eksik ya da hatayı teslimat sonrasında fark ederseniz, tutanak olmadan da sanspor.com 'a başvuruda bulunabilirsiniz. Böyle bir durumda, konuyla ilgili gerekli kayıtlar alınıp en kısa sürede eksik yada hata düzeltilecektir. Siparişinizdeki eksik parça hakkında ilgili departmanlardaki kamera kayıtlarımızın incelenecektir. Hata kaynağı ilgili görüntülerden tespit edildikten sonra eksik gönderilen ürünler irsaliye ile adresinize teslim edilmek üzere kargoya verilecektir. 

Not: Eksik gönderimin olduğu siparişlerde, eksik ürün ya da ürünlerin gönderiminde müşterilerimizden hiçbir taşıma bedeli talep edilmeyecektir.

Faturadaki Ürünle Gelen Ürünün Farklı Olması

Stok kodlamasında yaşanan bir hata nedeniyle farklı bir ürün gönderilmiş ise öncelikle sizden özür dileriz. Değişim işlemini yapabilmek için söz konusu ürünü lütfen Aras Kargo ile karşı ödemeli olarak fatura üzerinde görülen adrese gönderiniz. Ürün elimize ulaştığı anda gerekli işlemler yapılacaktır ve sorun kısa sürede çözümlenecektir. 

Not: Hatalı ürün gönderimi 
olduğu siparişlerde, hatalı giden ürün ya da ürünlerin firmamıza gelişi ve hata düzeltildikten sonra yeniden gönderiminde müşterilerimizden herhangi bir taşıma bedeli talep edilmeyecektir.